Nagietek lekarski
Łac. Calendula officinalis

Ang. Marigold

Nagietek zwany inaczej: stulikiem, paznokietkiem, nogietkiem. Wysokość osiąga do 50 cm, kwitnie od czerwca do września, a kwiaty ma barwy pomarańczowej(bywają też odmiany żółte). Pozyskiwany jest z upraw,
a surowcem stosowanym w lecznictwie są pomarańczowe kwiaty języczkowate(Flos Calendulae), koszyczki nagietka ( Anthodium Calendulae), czy ziele(Herba Calendulae).Trochę historii:Pierwsze wzmianki o zastosowaniu nagietka w medycynie pochodzą z XII w. W okresie renesansu suszone kwiaty nagietka zastępowały drogi szafran,np. barwiono nim masło na kolor żółty, jak również służył do farbowania nici do szycia. Przypisywano mu również nadzwyczajne właściwości i w czasie np. oktawy Bożego Ciała święcono z nagietka ( jak również z innych ziół) plecione wianki, które zawieszano później w chatach. Do tej pory przypisuje się wiankom leczniczą moc i działanie ochronne, dawniej natomiast wierzono,że zapobiegają urokom i odpędzają czarownice. Przypisuje się nagietkowi właściwości magiczne i jego wysuszone płatki rozsypane pod łóżkiem czy włożone pod poduszkę w płóciennym woreczku przynosić mają spokojny sen. Noszone zaś w pomarańczowym woreczku na wysokości splotu słonecznego, odpędzać mają wszelkie lęki, zwidy i strachy.Uprawa:Nagietek nie ma zbyt dużych wymagań glebowych, wystarczy słoneczne stanowisko, ciepła, średnio wilgotna gleba o odczynie pH 6.5-7.0. Nasiona wysiewa się na przełomie marca i kwietnia, na głębokości 1-1.5 cm
w odległości 15-20 cm w rzędach oddalonych o 25-30 cm. Wschodzą mniej więcej po 10-14 dniach. Kwitnie po ok. 8 tygodniach od wysiania nasion.
W czasie słonecznej i suchej pogody wyrywamy ręcznie płatki języczkowate
i suszymy je w przewiewnym, zacienionym miejscu w temperaturze otoczenia bądź w suszarni w temperaturze do 40 st.CDziałanie:

Nagietek ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, żółciopędne, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, ogólnie wzmacniające, przyspiesza procesy regeneracji skóry, pobudza działanie układu odpornościowego ( immunologicznego),reguluje miesiączkowanie, jak również ma działanie przeciwnowotworowe. Zapobiega nadmiernemu wysuszeniu narządu wzroku i łagodzi jego podrażnienia. Nagietka używa się miejscowo przy stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.
Jest przydatny w trudno gojących ranach, owrzodzeniach, stłuczeniach, odmrożeniach, oparzeniach, jak również w chorobach alergicznych skóry.
Ma zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. W schorzeniach wątroby oraz dróg żółciowych, owrzodzeniu żołądka, jelit, w zaburzeniu miesiączkowania, w nieżycie żołądka, niedokwaśności,
w zaburzeniach okresu przekwitania oraz wielu innych. W kosmetyce zaś jest składnikiem wielu kremów, płynów Polecany szczególnie przy cerze zniszczonej, suchej, bardzo wrażliwej.
Działa przeciwzapalnie i odżywczo, przyspiesza regenerację. W kąpielach likwiduje stany zapalne skóry, działa odprężająco. Często bywa też składnikiem mydeł, szamponów czy wchodzi w skład past do zębów, a olejek eteryczny wykorzystywany jest w aromaterapii.Zastosowanie kulinarne:

Nagietek często jest używany do barwienia produktów spożywczych, np. masła, sera, liście można podawać do sałatek czy sosów, a kwiaty stosować można jako np. przyprawę do ryżu.Ciekawostka:Kwiat nagietka może służyć jako barometr, pozwala on bowiem przewidywać pogodę. Jeśli rano przed godziną 9:00 płatki nagietka są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, oznacza to,że w tym dniu nie będzie deszczu . Nagietki również odkażają ziemię w ogrodzie. W korzeniach nagietka powstają substancje zwane fitoncydami, które działają trująco na nicienie.( Źródła: Wilkipedia, Ziołowe Królestwo -wydawnictwo Publicat, Country Weranda)
Lawendowa Pasieka na Facebooku
© Copyright 2012 grubasq & Chester * Zdjęcia oraz przedstawione wyroby są chronione prawem, zgodnie z Dz.U.1994 Nr 24, poz.83 *