Goslar

Urokliwa miejscowość u podnóża Harzu...

2/18/20233 min read

Na południowo-wschodnim skraju Dolnej Saksonii, u podnóża gór Harzu, w samym sercu Niemiec - leży Goslar. Założone w X wieku miasto będące niegdyś siedzibą książąt z dynastii salickiej, zaś w epoce nowożytnej - jednym z pionierów europejskiego górnictwa.

Położony nieopodal system kopalń rud miedzi, srebra, cynku i ołowiu w Rammelsbergu był jedynym zakładem tego typu na świecie, funkcjonującym nieprzerwanie przez ponad... 1000 lat! Choćby z tego powodu, w 1992 roku zarówno zabytkową, średniowieczną starówkę Goslaru, jak i kopalnie rammelsberskie uhonorowano wpisem na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Charakterystyczną i dominującą cechą niemal wszystkich starych budowli mieszkalnych w Goslarze - jaką nie trudno nie zauważyć przechadzając się jego licznymi i krętymi uliczkami - jest tzw. mur pruski; specyficzny rodzaj budownictwa szkieletowego, w którym przestrzenie pomiędzy konstrukcyjnymi belkami wypełnia się cegłą, a nie - jak w przypadku szachulcu - gliną ze słomą lub trzciną. Niektóre wypełnienia ceglane tynkowano i bielono, nadając obiektom nie tylko praktyczności, ale też walorów dekoracyjnych.

Inne przykłady lokalnych, architektonicznych osobliwości - fragmenty drewnianych ścian domów pokrytych plastrami łupka dachówkowego lub nawet: samą dachówką.

Majestatyczna, górująca nad miastem bryła ewangelicko-luterańskiego kościoła pw. św. Kosmy i Damiana...

Zabytkowy goslarski Ratusz to prawdziwa kapsuła czasu, rozbudowywana i modernizowana na przestrzeni wielu stuleci.

Na zdjęciu: widoczne gotyckie przejście arkadowe od strony Rynku, którego wznoszenie rozpoczęto już w połowie XV wieku. Wszelkie dodawane później do budynku "upiększenia" stanowią natomiast dumne świadectwo minionej potęgi Goslaru jako Wolnego Miasta Cesarskiego i członka Hanzy.

Neuwerkkirche

Neuwerkkirche (dawn. klasztor, ob. świątynia parafialna) to schowany lekko na uboczu, otoczony gęstą szatą roślinną skarb rdzennej architektury romańskiej. Obfite zdobienia kolumn, ornamenty, płaskorzeźby czy fryzy niebezzasadnie uznaje się za jedne z najznamienitszych i najlepiej zachowanych przykładów wczesnośredniowiecznej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Powiew współczesności na starówce Goslaru - metalowe rzeźby nawiązujące do malarstwa kolumbijskiego artysty Fernanda Botero.

St. Annenhaus - średniowieczny szpital przy Glockengiesserstrasse - jest najstarszym w pełni zachowanym domem z muru pruskiego na terenie Goslaru. Istnieje od 1488 roku...

Jedną z głównych atrakcji miasta jest romański, niezwykle okazały dwór królewski - "Kaiserpfalz", czyli "Palatium Królewskie (Cesarskie)". Jego budowę zainicjował cesarz Henryk II Święty na początku XI w.; od połowy tego samego stulecia kompleks był już najważniejszą siedzibą władców/książąt z dynastii salickiej...

Co ciekawe, widoczny na zdjęciu dom cesarski - mający imponujące jak na tamte czasy wymiary prawie 55 metrów długości i 20 szerokości - był we wczesnym średniowieczu najprawdopodobniej największą istniejącą budowlą o przeznaczeniu świeckim.

Swojej tajemnicy i magii Goslar nabiera chyba dopiero o mglistym, zimowym zmroku...