Arezzo

"W połowie drogi między Perugią a Florencją"...

8/5/20223 min read

"W połowie drogi między Perugią a Florencją - Arezzo. Miasto przywarte do wzgórza z kamienną czapą cytadeli. Tu urodził się syn florenckiego uchodźcy, Petrarka, który po latach odkrył ojczyznę wygnańców - filozofię, a także Aretino, 'którego język ranił żyjących i zmarłych i tylko o Bogu nie mówił źle, tłumacząc się tym, że go nie zna'".

Zbigniew Herbert, "Barbarzyńca w ogrodzie"

Warszawa 2004

"Patrzyliśmy po sobie

Ja i Arezzo

Arezzo i ja

przyglądały się nam ptaki

(cała chmura wzleciała

nad soczysty horyzont)

budząc lasy uśpione

i okiennice w kolorze bluszczu

staliśmy długo naprzeciw siebie

szept wskrzeszonych pomników

wirował gołębim lotem

ponad parkiem

i kością dawnego muru

złoto łuszczyło się z nieba

oblewając gzymsy

brużdżąc w beżowym pomruku ścian

pojedynczymi, morelowymi smugami

świszczał wiatr południowy

gdy tańczył w przeprutych ażurem wieżach

migotało światło w oknach baszty

lustrzanym odbiciem zjawionego cudu

spała wielka królowa

z palcem wymierzonym w bezkres kosmosu

[...]

Oto miasto na boskiej wzniesione dłoni

Patrzyliśmy po sobie wymownie milcząc -

ciszą wieczoru

i zaklęciem toskańskiego sekretu

Nie odezwaliśmy się ani słowem"

MN, "Arezzo"

Fresk z przedstawieniem św. Marii Magdaleny autorstwa Piera della Franceski, jednego z wybitniejszych przedstawicieli malarstwa włoskiego quattrocenta (XV w.), znajdujący się w katedrze w Arezzo.

Wiele szczegółów tego niepozornego obrazu zwiastuje już nadejście dojrzałej sztuki renesansu; wyraziste barwy, intensywne światłocienie, naturalistyczne rysy twarzy... Wszystko to sprawia, że fresk mający ponad 560 lat wciąż sprawia wrażenie żywego, o ponadczasowym charakterze.

Giorgio Vasari to niezwykle ważna postać dla dziejów toskańskiego miasteczka. To właśnie tam, 30 lipca 1511 roku, przyszedł na świat ten znany malarz, architekt i historiograf sztuki, autor słynnych Żywotów najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów - pierwszej spisanej "kroniki" sztuki dawnej Italii.

Przykład lokalnej sztuki współczesnej - dostępnej nie w muzeach czy kościołach, lecz na ulicy. Prototypem tej niezwykle ciekawej pracy były portrety Battisty Sforzy i Federica da Montefeltra, oba wykonane przez della Franceskę i znajdujące się we florenckiej Galerii Uffizi.

Nasz pobyt w Arezzo nie mógł oczywiście zakończyć się bez wizyty w miejscowych księgarniach...

W hoteliku przy Via Guido Monaco czeka na gości miła niespodzianka: wyjątkowa możliwość zabrania ze sobą bardzo uroczej pamiątki...

Smukła wieża arezzańskiej katedry góruje nad krajobrazem...

...A tuż po opuszczeniu miasta pierwszy raz zadecydowaliśmy o zjechaniu z autostrady - po to, aby powłóczyć się po malowniczych wioskach, wyruszyć zapomnianymi drogami i odkryć prawdziwe uroki Toskanii; w tym: inspirującą winnicę z gajem oliwnym.