Riomaggiore

Wśród urokliwych zatok Cinque Terre...

8/10/20221 min read

"W ciągu dnia, na plaży, było oczywiście inaczej [...] Nigdy jednak człowiek nie był sam. Cały brzeg roił się od ludzi i rozbrzmiewał ich głosami; dlatego Clelia na plaży ze wszystkiego najbardziej lubiła wystające z morza skałki, twardą i wilgotną kamienną masę".

Cesare Pavese, "Plaża"

Warszawa 1979

Cinque Terre (dosłownie: 'Pięć Ziem') to niezwykle malowniczy fragment Włoskiej Riwiery, nie bez przyczyny wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako region o znacznych walorach kulturowych i panoramicznych.

W skład chętnie odwiedzanego przez turystów obszaru wchodzi łącznie pięć miasteczek, wszystkie usytuowane w urokliwych, skalnych zagłębieniach, nad lazurowymi zatokami Morza Liguryjskiego. Roztaczający się z nich widok - choć niektórych może przyprawiać o lęk lub onieśmielać swoim ogromem - stanowi kolejny, w pełni namacalny dowód potęgi Matki Natury...

Początki Riomaggiore (jednej z osad Cinque Terre, zwanej w liguryjskim dialekcie Rimazzô) przez wielu uznawanego za jedno z najpiękniejszych miejsc całej Riwiery, a także i całej południowej części Europy, sięgają już czasów średniowiecznych. Wraz z intensywnym rozwojem okolicznych winiarni powstawała charakterystyczna, spiętrzona zabudowa o barwnych elewacjach, "osiadła" w skalistej niecce.

Zwiedzając Riomaggiore nie sposób nie ominąć stromych, wąskich schodów, podziemnych tuneli, korytarzy czy przejść, wykutych albo pod budynkami, albo w samych budynkach. Choćby z tego względu transport czy komunikacja na terenie miasteczka jest znacznie utrudniona.

Za ciekawą alternatywę posłużyć może pociąg, którego trasa, stanowiąca zresztą sporą atrakcję dla turystów odwiedzających Cinque Terre, wiedzie nad skalistymi urwiskami, morskim wybrzeżem czy przez wykute w klifach tunele...

Widok na portową zatokę.

I przykłady miejscowej twórczości artystycznej...